Hlavička - pravidla soutěže

1. Klik provádíme na rovině.

Pozn.: Zvýšíme-li postavení chodidel (klik je proveden šikmo, trupem níže), např. položením na židli, posilujeme více svaly pletence ramenního, především přední deltu ramenního svalu. Naopak poskytneme-li vyvýšenou oporu rukám (klik je proveden šikmo, trupem výše), ulehčíme si klik a posilujeme více spodní část prsního svalu.

2. Pro soutěž jsou povoleny dvě základní varianty kliků, klik klasický a tzv. klik mírný (často nazývaný ženský). Za dva kliky mírné však do soutěže získáváte jen 1 bod. Obě varianty kliků jsou popsány v bodě 3.

Pozn.: Po zkušenostech z vedení mnoha tréninkových lekcí byly do soutěže zařazeny také mírné kliky. Mnoho cvičenců, především ženského pohlaví (proto ženský klik), nezvládá ani velmi nízký počet opakování klasického kliku. Mírný klik posiluje nepatrně více dolní část prsního svalu a nepatrně méně svaly ramenní. Méně také zapojuje svaly břišní. Naopak nezatěžuje do takové míry bederní páteř. Jinak je jeho působení velmi podobné působení kliku klasického. Vzhledem k jeho nižší náročnosti budeme však v soutěži počítat dvě opakování kliku mírného za jedno opakování kliku kasického. Za dva kliky mírné tedy získáváte jen jeden bod. Př. 10 mírných k. = 5 bodů do soutěže.

3. Klik provádíme v plném rozsahu. Výchozí poloha je vzpor (klasický klik) nebo podpor klečmo (mírný klik). Podložky se dotýkají jen chodidla (kolena) a dlaně. Paže jsou napjaty. Konečná poloha je klik. Podložky se opět dotýkají jen chodidla (kolena) a dlaně, hrudník je co možná nejblíže podložce. Paže jsou skrčeny.

Pozn.: Provedení v menším rozsahu spíše způsobí zkrácení zapojovaných svalových skupin (ramenní a prsní svaly a trojhlavé svaly pažní) a neaktivizuje všechny vlákna zapojovaných svalů. Klik v menším rozsahu navíc není tolik intenzivní a není tak účinný na vnitrosvalovou a mezisvalovou koordinaci

4. Paže mohou být při pohybu krčeny jakýmkoli způsobem v rozmezí těchto dvou krajních způsobů provedení: krčeny podél těla s lokty směřujícími dozadu nebo krčeny v úhlu 90° k tělu s lokty směřujícími do stran.

Pozn.: Provední s pažemi krčenými podél těla (většinou s úzkým hmatem a dlaněmi na šířku ramen) posiluje především triceps. Provedení s širokým hmatem a pažemi krčenými "od těla" posiluje více prsní svaly.

5. Maximální počet kliků v prvním týdnu soutěže (od 1. do 7.4.) je 60 denně. Ve zbylých dnech je počet opakování omezen na 150 denně.

Pozn.: Z mnoha důvodů je důležité postupné zvyšování a rozumné dávkování objemu. Snažte se vždy dělat jen tolik opakování, kolik Vám nezpůsobuje únavu nebo bolest bederní oblasti zad, loktů nebo zápěstí. Při jakékoliv nezvyklé bolesti cvičení přerušte.

6. Podmínkou započítání jakéhokoliv počtu kliků do soutěže je doplnění kliků dalším cvičením. Ke každému zápisu kliků do soutěže musíte provést 15 dřepů obounož nebo 15 výkroků na každou nohu. Do soutěže však zapisujte jen počet kliků.

Pozn.: Abychom předešli jednostrannosti zatěžování pohybového aparátu během soutěže, každé cvičení kliků bude doplněno cvičením na málo zatěžované svaly hýždí a dolních končetin. Ke každému zápisu do soutěže musíte odcvičit minimálně 15 dřepů nebo 15 výkroků na každou nohu (30 výkroků). Př.: V pondělí odcvičíte 4 série kliků po 20 opakováních. Chcete-li si však zapsat výsledných 80 kliků do soutěže, musíte ještě přidat 15 dřepů nebo 30 výkroků. Je na vás, na kolik sérií si dřepy či výkroky rozdělíte. Jedná se však o tak nízký počet oapkování, že by na jeho splnění měla stačit jedna série.

7. Cvik nesmí být proveden vysazeně, prohnutě nebo přerušovaně.

Pozn.: Provedení švihem nebo v prohnutí nejen snižuje účinnost cviku, ale také vystavuje organismus riziku zranění. Provedení ve vysazení snižuje účinnost sviku a přenáší větší část zatížení z prsních na ramenní svaly. Cvičte plynule bez delšího zastavování v krajních polohách cviku. Především zbytečné zdržování ve vzporu zatěžuje bederní páteř a snižuje intenzitu působení cviku na cílové svalové skupiny. Po celou dobu cvičení mějte staženy hýžďové a břišní svaly a podsazenou pánev! Snížíte tak riziko bolesti bederní páteře.

Ať se pěkně klikuje :-)   T.

Zpět na soutěže